5. EVROPSKÝ MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ČÍNSKÉHO WUSHU

V neděli 7. května 2017 se v Praze ve sportovní hale T.J. Sokol Královské Vinohrady uskutečnil již pátý ročník Evropského mezinárodního festivalu čínského Wushu. Akce se konala pod záštitou Zhai Hua Wushu Institute a České federace Wushu. Organizaci celého festivalu si vzal na starosti Tomáš Veselý z klubu Wushu Zvole.

Festival je největší přehlídkou čínského Wushu v České republice a letos se ho zúčastnilo na 195 soutěžících z celkem 35 klubů. Na pěti platformách mohli diváci shlédnout dohromady přes 400 startů.

Značná část závodníků dorazila také ze zahraničí. Soutěžící přijeli nejen z okolních zemí, tedy ze Slovenska, Rakouska, Polska a Německa, ale i z Ruska a Číny.

Festivalový den byl zahájen exhibicí vybraných účastníků – nejdříve přišli na řadu naši sportovci, po kterých předvedli svá vystoupení soutěžící z Německa a Číny.

Poté již jako tradičně následovala samotná soutěž, což je vždy hlavní část celého festivalu. Závodilo se v disciplínách taolu – tradiční a sportovní sestavy; dále v san da a qingda (lightkontact). Letos byla soutěž pojata více po čínsku a rozdávaly se medaile často i za více než první tři místa, takže s cenným kovem odjížděla většina závodníků. Novinkou bylo také vyhlášení vítězů a předávání medailí a diplomů okamžitě po každé kategorii na většině platforem. Obojí jistě velkou měrou přispělo k hladkému průběhu festivalu, skvělé atmosféře a včasnému ukončení.

Cílem tohoto festivalu je vždy rozvoj tradiční čínské kultury u nás, posílení přátelství mezi čínským a evropským lidem, vzájemné obohacování se mezi lidmi ze světa bojových umění z různých zemí a podpora ambic pro zařazení wushu mezi olympijské sporty.

Velmi děkujeme všem soutěžícím za velkou účast a předvedené výkony, trenérům a rodičům za přípravu a podporu sportovců a pořádajícím organizacím za vytvoření podmínek pro akci takového rozměru.

Bára Hejmalová