3. Mistrovství světa v Taijiquan, Burgas 2018

Mezinárodní federace wushu pořádá každé dva roky Mistrovství světa v Taijiquan , tentokráte padl los pořádající země na Bulharsko (Bulgarian Wushu Federation). Šampionát se konal v termínu od 25.9. 2018 do 2.10. 2018 v městečku Burgas.

Soutěžilo se v disciplínách sportovního taijiquan (volné i předepsané formy s povinnými prvky) a v tradičních stylech, kde člověk vidí širokou paletu a rozmanitost škol a směrů taijiquan. K tomuto když si ještě  přidáte klasické dělení stylů na yang, chen, wu, hao a v neposlední řadě také styl sun tak zjistíte, že kategorií je vždy opravdu hodně.

Teď už k našemu týmu a výjezdu na samotné mistrovství. Český tým tvořili Martina Slabá, Sandra Potyšová, Jana Hausková a Jiří Hauska. Polovina skupiny vyrážela v brzkých ranních hodinách z naší matičky Prahy letadlem do Vídně, kde se k nim připojil zbytek, a pak už dalším společným letem hurá do Varny. Odtud dále autem do samotného dějiště mistrovství, kterým bylo přístavní město Burgas. 

Ubytování jsme měli v Pomorie, které leží poblíž, a slouží jako zdejší oáza pro davy turistů v letních měsících. Hned po zajištění všech nezbytností jsme se tak i my poohlédli po místních kouzelných plážích a blízkém okolí.

Od druhého dne už začala registrace a tréninky všech týmů na kobercích v hale i přímo u hotelů, aby se každý připravil na soutěž co nejlépe. Třetí den jsme se účastnili technického meetingu, který se týkal případných dotazů ohledně pravidel, úprav kategorií a v neposlední řadě losování pořadí závodníků, na což každý z nás s napětím čekal, jelikož to je vždy první okamžik, kdy vidíme své soupeře. V konkurenci 35 států včetně obávané Asie člověk opravdu s napětím očekává startovní listiny.

Téhož dne proběhl zahajovací ceremoniál, který si připravil pořádající stát ve spolupráci s čínským týmem z Taipei. Zahájení proběhlo klasickou formou uvítacích proslovů prezidentů IWUF (International Wushu Federation), Bulharské federace Wushu, primátora města Burgas, a následnou přísahou za rozhodčí a sportovce. Pak přišel na řadu kulturní program, který nám trošku přiblížil bulharskou kulturu. Místní taneční soubor si připravil pěkné a dost náročné vystoupení lidových tanců a na něj navázali skvělou ukázkou několika stylů taijiquan cvičenci z Taipei. Obojí sklidilo velký úspěch.

Od 28. září už začal koloběh závodů. Každý den byl dělen do dvou částí – ranní a odpolední. Mezitím jsme dost zmateně putovali autobusy na hotel a zpět, občas spíše marně vyhlíželi bus, který několikrát dorazil i o půl hodinu později. V logistice a technickém zajištění to trochu pokulhávalo, nicméně každý tým obdržel svého pořadatele, který se snažil vše zachraňovat a upřesňovat informace, které se objevily na webu, popřípadě na hotelu.

Druhý den  závodů nastoupila na start naše první závodnice Martina Slabá. Ve velmi těžké konkurenci sportovního taijiquan v kategorii New Chen style Taijiquan obsadila desátou příčku, na předních místech se umístily převážně Čína a Malajsie.

Další den už přišel na řadu zbytek týmu. Jako první nastoupil Jiří Hauska se sestavou taiji meče stylu chen. Kvůli ztrátě rovnováhy se posunul na bronzovou příčku, což je samozřejmě úspěch, ale taková chyba zamrzí. V odpolední části jako prví nastoupila Jana Hausková  a Sandra Potyšová. Po skvělém výkonu v kategorii taiji meč stylu chen získaly Jana Hausková stříbro a Sandra Potyšová bronz. V rychlém sledu staroval ještě Jiří Hauska v kategorii tradiční pěst stylu chen a získal neuvěřitelné první místo a zlatou medaili.  A tento den zakončila svým startem Martina Slabá ve sportovní kategorii s mečem a v našlapané kategorii a konkurenci obsadila desátou příčku.

Poslední den závodů čekal ještě dvě naše závodnice start v kategorii taijiquan stylu chen. Obě sestavy sklidily velký ohlas i u dalších cvičenců a trenérů. Vynikající výkon byl po právu ohodnocen stříbrem.

Na závěr proběhl tradiční závěrečný ceremoniál, kde byla předána štafeta závodů do Itálie, která bude za dva roky tuto velkolepou soutěž pořádat. Následovalo spousta focení, nezbytné oslavy a večerní posezení s přáteli ze slovenského týmu a další den poněkud delší cesta domů.

Byla to ohromná zkušenost pro nás všechny, zúročila se spousta hodin příprav a nutno podotknout, že tento rok Český národní tým taijiquan opravdu získal skvělé výsledky a patří mu velké poděkování. A toto poděkování patří též naší národní trenérce Kateřině Krumpálové a Stanislavu Fraibišovi, předsedovi České federace wushu, za podporu a veškeré zařizování, bez čehož by tento výjezd nebyl možný.

Výsledky:

Jiří Hauska (Kung fu akademie Yulong) – 1x zlato, 1x bronz

Jana Hausková( Kung fu akademie Yulong) – 2x stříbro

Sandra Potyšová (Taiji Praha) – 1x stříbro, 1x bronz

Martina Slabá (Oheň a voda) – 2x 10 místo