Wushu na Olympijských hrách mládeže v roce 2022

V posledních dnech hýbe světem wushu nová informace, kterou ve středu 8.1.2020 uveřejnila Mezinárodní federace wushu (IWUF) na svých oficiálních webových stránkách, po každoročním setkání výkonného výboru v Lausanne. Jak jste již možná zaznamenali, Wushu se stalo jedním ze dvou nově zařazených sportů na Olympijské hry mládeže v Dakaru v roce 2022. V roce 2022 se tak bude konat oficiální debut wushu na Olympijských hrách!

V důsledku pestré činnosti mezinárodní federace, kontinentálních a národních federací se podařilo v posledních letech wushu rozšířit napříč všemi kontinenty mezi více než 120 milionů lidí. Po několika neúspěšných pokusech se právě vlivem široké členské základny podařilo wushu dostat na nadcházející OH mládeže.

Šíře a obsáhlost disciplín wushu neumožňuje samozřejmě začlenit vše, proto se pojďme podívat, na co se můžeme těšit. Pro zatím víme, že 4. Olympijské hry mládeže se budou konat 22.10.-9.11. 2022 v Dakaru (Senegal, Afrika). V současnosti je pro wushu schválen harmonogram, který bude zahrnovat 4 disciplíny – Changquan (severní pěst) a Taijiquan (Taichi), obě v mužském a ženském provedení. Počítá se s nominačními kritérii, které umožní ve zmíněných čtyřech kategoriích účast celkem 48 sportovcům z celého světa.

Jak asi mnozí fanoušci wushu zaznamenali, první náznaky možné cesty na Olympijské hry se pro wushu rýsují necelých 20 let. Wushu se o účast na Olympijských hrách ucházelo poprvé již v roce 2001, následně v roce 2008 a 2011, doposavad však vždy neúspěšně.

I přesto již bylo wushu na Olympijských hrách alespoň částečně představeno. První zkouškou byly Olympijské hry v roce 2008 konané v Pekingu, kdy bylo wushu zařazeno jako exhibiční disciplína. Těšit jsme se mohli pohledem na kategorie víceboje v mužském a ženském podání zahrnující: Taijiquan + Taijijian, Daoshu + Gunshu, Jianshu + Qiangshu a Nanquan + Nangun a sólové disciplíny Changquan a Sanda (celkem 5 váhových kategorií – 3 pro muže a 2 pro ženy). Účastníci wushu turnamentu bydleli v Olympijské vesnici a dostávali stejné medaile, jako Olympijští sportovci. Přesto však wushu nebylo oficiální disciplínou Olympijských her.

O šest let později, v roce 2014 se wushu, opět jako exhibiční disciplína, představilo i na Olympijských hrách mládeže v Nanjingu. Kromě samotných závodů bylo wushu prezentováno v rámci takzvaného „Sports Labu“, kde mohli nejúspěšnější sportovci jednotlivých wushu disciplín představit wushu široké veřejnosti formou různých workshopů. Formální stránka byla prezentována zástupci z řad nejvyššího vedení IWUF a zkušenými mezinárodními rozhodčími.
Až v samém úvodu letošního roku wushu poprvé dosáhlo pomyslné mety – účasti na Olympijských hrách (byť se jedná o hry mládežnické). Věřme, že se jedná o předzvěst dalšího, většího úspěchu, kterým je samozřejmě míněna účast na Letních Olympijských hrách.

Těší nás, že se wushu na světové scéně posouvá dále, zároveň si však uvědomujeme, že bude potřeba učinit do roku 2022 celou řadu změn. Věříme ale, že nadšení a soudržnost napříč členskými federacemi IWUF vyústí v úspěšnou spolupráci a podařený debut v roce 2022.

Martina Slabá