73. výročí od narození George Husek sifu.

Dne 11.3. je 73. výročím narození asi největší osobnosti čínských bojových umění v ČR. Tím byl George Husek sifu. George byl nejen asi jedním z prvních Čechů praktikujících čínské kung fu, ale byl hrdinou odboje proti sovětské okupaci a komunistickému totalitnímu režimu. Právě tento fakt ho, po průstřelu ramene donutil v roce 1969 emigrovat z Československa. A byl to současně i důvod proč s čínským kung fu začal.

Po emigraci pres Rakousko do USA začal v Los Angeles cvičit saan sau pod vedením Toma Rainwatera sifu a v roce 1973 začal cvičit u Paul Eng sifu, jehož studentem byl až do konce jeho života. Paul Eng sifu byl studentem legendárního mistra Wong Moon Toye (v dialektu Toi Saan, oblasti, ze které byla na konci 19. a začátku 20. století největší migrace Číňanů do USA, kantonsky jeho jméno zní Wong Man Coi 黄文采) , zakladatele Fu Zaau Paai.

Od roku 1984 vyučoval ve své vlastní škole v Santa Cruz až do roku 1998, kdy se rozhodl k návratu do rodné vlasti.

V České Republice učil především Tai Ji Quan styl Yang, jak on sám raději používal “Tai Chi” (杨氏太极), ale i ostatní styly  Tai Chi Kudlanku, Kudlanku Sedmi Hvězd, Hung Gaa a Tygří spár (太极螳拳 Taai Gik Tong Long Kyun, 七星螳螂拳 Cat Sing Tong Long Kyun,洪家拳 Hung Gaa Kyun, 虎爪派 Fu Zaau Paai) vyučoval nejprve v Písku, ale posléze i v Praze.

Jeho osobnost a kung fu bylo ovlivněno setkáním s mnoha dalšími mistry, především s velmistrem Wai Hong, Ng Tak Wah, Wing Lam, Sun You Yun, Brendan Lai a Keith Duran.

Byl také milovníkem, kantonštiny, dobrého čaje a vína, opravdu miloval kantonské dim sum, nikdy nezapomenu na naše hony za dobrým jídlem a čajem v Kantonu, především byl ale milovníkem italských motocyklů Moto Guzzi.

Sám také ovlivnil mnoho lidí v oblasti bojových umění. Vynikal vytříbeným humorem, skromností a laskavostí. Měl velmi tradiční konfuciánský přístup nejen ke svému sifu a všem učitelům, kteří ho ovlivnili, ale i ke svým studentům, kteří by asi mohli více než já vyprávět o jeho velmi tradičním někdy tvrdém způsobu tréninku a přístupu.

V posledních letech byl také aktivním buddhistou, pravidelně jezdil v doprovodu paní doktorky Guo Li a se svými studenty Pavlem Deylem a Davidem Jelínkem do Chanového kláštera v Budapešti.

Osobně mě fascinovala jeho měkkost v pohybu v kombinaci s jeho doslovně železnou dlaní. Byl opravdu osobností, která bude celému světu čínských bojových umění chybět, neboť je to rok, co odešel do světa svých mistrů.

Jeho studenti Luděk Veverka, Miroslav Pinter, Pavel Deyl, Petr Runát, Lenka Sobotoková, Michal Šimánek a Dan Falta pokračují v jeho učení. A doufejme, že budou dál šířit jeho odkaz.

                                                                        Autor: Lukáš Slavíček sifu

*data a foto převzaty z webových stránek jeho školy www.matiskungfu.cz