SHUAI JIAO

Shuai jiao  ( čti „šuej ťao“)

Shuai jiao, znám také jako čínský wrestling, nebo kung fu wrestling, je staré obecné čínské bojové umění, jehož počátek je datován na dobu zhruba z před 6000 let. Při doslovném překladu názvu „shuai“ dospějeme k „ dostaň k zemi“ a „jiao“ má víc významů, z čehož se nejblíž významem blíží k  „bojuj, podraz pomocí nohou“. V moderním čínském pojetí Shuai jiao je používán význam slovního spojení „složit soupeře k zemi pomocí podražení nohou“.

Historicky se Shuai jiao vyvíjelo ve vícero stylů, např. Zhili, Hebei, Beijing, Tianjin, Baoding, Shanxi apod. Různé verze tohoto zápasnického stylu jsou známé po celém světě ve stylech jako mongolské GoTi, japonské Sumo, nebo Judo. Tento styl je také základem později vzniklého sebeobranného stylu Jiu jitsu.

Tento bojový styl se formuloval mezi vojáky ke zvýšení jejich schopností bojovat. Obecně bylo cílem zápasu složit soupeře k zemi, držet jej tam, případně jej vyhodit mimo zápasiště. Zakázané byly přímé údery, použity měli být spíše kopy a držení soupeře. Samotné cvičení se skládá z několika krátkých sestav, nácviku házení soupeřem, kondičního cvičení a celkového posílení kondice.