Národní pohár wushu 2015

foto platforma NP 2015     Dne 21.11. se v Praze uskutečnil Národní pohár ve wushu a jako každým      rokem posunul české závody ve wushu o kus dál. Soutěž se po celý den        odehrávala na třech platformách, z nichž dvě byly určené pro Taolu (kde      se cvičí sestavy) a jedna pro Sanda a Qinda, tedy kontaktní disciplíny.

 

V průběhu kalendářního roku proběhne vždy několik juniorských závodů, známých jako Juniorká liga. Zde mladí závodníci mohou sbírat potřebné zkušenosti. Veškeré snahy trenérů a závodníků následně vyústí na několika společných závodech pro dospělé, děti i juniory. Všem závodům v České republice však vévodí právě Národní pohár: „Každý rok se snažíme posunout soutěž a úroveň Českého wushu o kus dál,“ říká o akci jeden z hlavních pořadatelů a zároveň předseda České federace wushu Stanislav Fraibiš.

Není pochyb o tom, že se jedná o nejvyšší soutěž, kterou v České republice máme. Vždyť právě zejména na základě těchto výsledků se nominuje širší okruh reprezentace ČR pro mezinárodní závody i užší okruh reprezentace pro konkrétní výjezdy, např. pro ME a MS.

Jak ale taková soutěž ve wushu vlastně vypadá?

Je sobota, 9:00 hodin ráno. Zatímco mnozí ještě spí, v nově zrekonstruované pražské Sportovní hale Královka právě probíhá zahajovací ceremoniál Národního poháru ve wushu. Na platformu postupně nastupují jednotlivé školy, následně rozhodčí, probíhá úvodní proslov organizátorů a poděkování sponzorům, poté se halou rozezní hymna ČR. Úvod však v letošním roce poskytl i nebývalou podívanou, kterou bylo vystoupení Tance čínského lva v podání několika českých škol. Při závěrečném úklonu „lvů“ halou burácí potlesk.

V 9:45 už se chystají ke startu první dětské kategorie, jimiž je zvykem začínat. Rozhodčí sedí na svých místech, trenéři dávají svěřencům poslední instrukce a rodiče drží palce svým ratolestem na tribunách. Zpočátku poněkud rozpačité pohledy nejmladších, závodících poprvé na takto významných závodech. I ti se však během své první kategorie poperou s nervozitou a následně podávají vyvážené a někteří na svůj mladý věk velmi čisté výkony.

Mezitím se pilně rozcvičují i závodníci na Sanda a Qingda, jenž jsou v očekávání svého úvodního zápasu. Buď se probojují kupředu, porazí svého soupeře a půjdou do dalších bojů, nebo odjedou domů s prázdnou. Jiná možnost není a tak se každý snaží dát do svých bojů všechnu sílu, zápal a srdce.

Dopoledne se neslo v duchu kategorií dětí, juniorů a kadetů, jenž v Čechách patří mezi nejpočetnější. Souběžně dětské kategorie nastupovaly na dvou platformách pro taolu, kdy jedna byla určená pro tradiční sestavy a druhá pro sportovní. V případě sportovního wushu je sestava pro danou věkovou skupinu obvykle pevně daná a všichni v rámci jedné kategorie cvičí stejnou sestavu. U tradičního wushu je však výběr sestavy na rozhodnutí trenéra dle kondice závodníka – můžeme se tak v rámci jedné kategorie setkat s několika obtížnostmi sestavy a rozličným provedením.

Rozhodčí jsou rozděleni do skupin a na platformách se pravidelně střídají tak, aby byli co nejvíce odpočatí a nedocházelo k chybám. Jakmile skončí jedna věková kategorie, ihned nastupuje druhá, kategorie dívek střídají ty chlapecké a jakmile se dokončí pěstní formy, plynule se přechází na kategorie se zbraněmi. Vše běží jako na drátku. Jeden závodník střídá druhého a napětí v hale se s narůstajícím množstvím odzávoděných kategorií uvolňuje, lidé se spolu více baví a děti z různých škol hrají „na babu“ na chodbách.

Konec dětských kategorií se blíží okolo 16:00, nastává kratší pauza pro rozhodčí, vyhlašování vítězů dětských kategorií a poté se plynule přechází v kategorie dospělých. Dospělých je podstatně méně než dětí, nicméně jejich výkony jsou vyrovnanější a díky nabytým zkušenostem i kvalitnější. V průběhu odpoledne byla možnost spatřit velmi povedené sestavy v podání reprezentantů ČR ve wushu. Jasně byl vidět pokrok všech, kteří se účastní mezinárodních závodů a učí se od svých konkurentů a sbírají zkušenosti. V rámci kategorií dospělých se většina závodníků velmi dobře zná a poté, co odzávodí, společně vedou rozsáhlé debaty a diskutují o cvičení. Právě proto se i vyhlašování vítězů nese ve velmi přátelské a uvolněné atmosféře. Následuje už jen oficiální ukončení soutěže.

V závěru bych chtěla poděkovat organizátorům a pořadatelům, mezi které patří škola Hong Bao Hong Jia Quan Brandýs nad Labem a škola Hong He Hong Jia Quan Mělník. Odvedli neskutečný kus práce, velmi pečlivě připravili soutěž pro všechny závodníky a právě proto zde mohli podat takto výjimečné výkony. Už teď se všichni moc těšíme na příští ročník!

Martina Slabá