2. mistrovství světa v Taijiquan Polsko

Ve dnech 14.-20.10.2016 se uskutečnilo v pořadí již druhé Mistrovství světa v Taijiquan. Šampionát byl uspořádán nedaleko polské Varšavy. Závodů se zúčastnilo přibližně 300 závodníků z více než 30 zemí světa. Česká republika měla zastoupení v podobě dvoučlenného reprezentačního týmu složeného pouze ze závodníků, jimiž byli Martina Slabá a Jiří Hauska.

Ačkoliv přílet všech týmů na šampionát byl naplánovaný již na 14.10., prvních několik dní bylo vyhrazeno pro veškeré administrativní úkony, jako je registrace, meetingy či losování pořadí. Sportovci měli vyhrazeny tyto dny pro tréninky v hale, náš tým za pomoci organizátorů stihl jak všechny tréninky v hale, tak i meetingy. Celá tato část, kdy se mnoho týmů potřebovalo aklimatizovat, byla ukončena „Zahajovacím ceremoniálem“. V rámci „Zahajovacího ceremoniálu“ proběhly klasické proslovy a sliby (funkcionářů, osobností, sportovců a rozhodčích) doprovázeny také show polského a čínského exhibičního týmu.

Celá soutěž byla rozdělena na dvě hlavní části, jimiž byly část festivalová s festivalovým hodnocením a část soutěžní s klasickým hodnocením. Jiří Hauska nastupoval v rámci části festivalová, která kromě klasického pořadového umístění (1., 2. až poslední místo v dané kategorii) byla oceněna medailemi (nikoliv umístěním): 10% zlatá medaile, 20% stříbrná medaile a 30% bronzová medaile. Martina Slabá nastupovala v rámci soutěžních disciplín, kde jsou sportovci ohodnoceni body, seřazení dle dosaženého bodového hodnocení sestupně a medaile s umístění dostávají, tak jak známe z jiných sportů, první tři závodníci. Závodníci, kteří se umístí do 6. místa získají certifikát o účasti v dané kategorii (ostatní opravdu odchází s prázdnou).

Celkem 4 starty našich dvou reprezentantů se rozložili do všech čtyř dnů. První měl dozávodíno Jiří Hauska, jenž obsadil ve svých kategoriích krásná umístění – 6. a 7. místo, za něž mu byla dle tradičního hodnocení ještě udělena bronzová medaile.

V rámci sportovních disciplín taijiquan na samém konci šampionátu hájila naše barvy Martina Slabá, která v nabitých kategoriích obsadila dvě pátá místa a dle pravidel pro sportovní taijiquan ji v obou kategoriích náleží certifikát.