Tréninkový kemp a 17.soutěž Juniorské ligy wushu 2017

Pod záštitou České federace wushu, na začátku letošního roku, se v Modřanech Wushu Zvole ujala organizace 1. Víkendu zaměřeného na sportovní wushu. Zúčastnilo se celkem 35 sportovců z klubů WKS Praha, Wushu Olomouc, Česká asociace shaolin wushu, Wushu akademie Brno a Wushu Zvole. Sobotní část byla věnovaná tréninkům a v neděli proběhla 1. soutěž Juniorské ligy wushu 2017.
Sobotní tréninky byly rozděleny do dvou 2,5hod dlouhých bloků. Dopolední trénink byl pro všechny společný, kde ve velké tělocvičně na tatami mohli společně trénovat, jak menší děti, tak i jejich starší a zkušenější kamarádi, někteří i z řad reprezentace ČR (Lukáš Boček, Vojtěch Strejc, Karel Benda, Vojtěch Mužný a kdysi i Tomáš Veselý). Rozcvičení a řádného protahování se ujal Jiří Vondrášek, kterého pak při cvičení základních technik, kopů a skoků vystřídal Andrei Kirischenko.
Odpolední trénink probíhal ve dvou velkých tělocvičnách. Všichni sportovci byli rozděleni napříč kluby po věkových skupinách. Dětské kategorie měli na starosti Andrei Kirischenko a Tomáš Veselý. Starší kategorie Jiří Vondrášek. Na spolupráci se podílela také Soňa Pospíšilová. Nanquan měl zastoupení v šesti sportovcích, ti vytvořili samostatnou skupinu, které se věnoval Karel Benda.
Myslím, že nejen po tréninkové stránce, ale i společenské se akce moc vydařila a už se rodí plány na její pravidelné opakování. Tréninky vedené pod cizím trenérem vedou k obohacení metodiky a postupů pro jiné trenéry, narušení stereotypu pro sportovce a větší motivaci při jejich společném tréninku. Neméně důležité také bylo jejich společné soužití v časech mezi tréninky.
Nedělní soutěž byla také podařená. Sportovní wushu u nás bohužel ještě nemá takové zastoupení, aby byly plnohodnotně zastoupeny všechny kategorie. Přesto je sportovní wushu v ČR na vzestupu a to tak, že se podařilo uspořádat 1. samostatnou soutěž, zaměřenou právě jen na sportovní wushu. Otevřeli se kategorie, jak dlouhých, tak i krátkých zbraní. Byly připraveny nejen medaile, ale i poháry. Ujal se také systém vyhlašování hned po každé kategorii. Soutěžící zde získali první body do Národního žebříčku sportovního wushu. Rád bych na závěr poděkoval kvalitním rozhodčím, ke kterým po této soutěži přibyli také Petra Ochmanová (Wushu Olomouc) a Andrei Kirischenko (WKS Praha).
Další poděkování patří všem trenérům, kteří se ujali dobrovolně vedení jednotlivých tréninků a sportovcům za jejich snahu a píli, bez které wushu, jak všichni víme dělat nelze.
Spokojenost s podařenou akcí.
Tomáš Veselý
Trenér Wushu Zvole