První Evropský speciální online wushu šampionát.

Ve dnech 25.5. až 5.6.2020 se uskutečnil První Evropský speciální online wushu šampionát, na kterém nechyběla ani elita našeho národního týmu. Přečtěte si, co vše online šampionátu předcházelo a jak si vedli naši reprezentanti.

Původní rámec závodního roku padl krátce po té, co se Evropou přehnala vlna pandemie způsobená onemocněním COVID-19. Najednou se všechny záchytné body sezóny, jako jsou kvalifikační závody v České republice, následné mistrovství Evropy a konečné Mistrovství světa, ocitly v nejistotě a krátce poté byla většina z nich finálně zrušena, případně s otazníkem přesunuta do druhé poloviny roku 2020.

Za dne na den se měsíce tvrdé přípravy na sezónu, která měla právě odstartovat, zdály naprosto zbytečné a pocit zmaru zažil v tu chvíli pravděpodobně každý, kdo přípravu na sezónu 2020 podstoupil.

S nečekaným řešením přišla přibližně v polovině dubna Evropská federace wushu, která se rozhodla dát šanci prezentace všem, kteří náročnou přípravu podstoupili. Zvolila k tomu revoluční směr, kdy se celý šampionát odehrával online. Česká Federace Wushu nemohla u prvního ročníku chybět a vyslala prostřednictvím video záznamu hned 10 svých reprezentantů.

Nejprve šly na řadu kategorie taijiquan, kde se postupně představili čtyři naši reprezentanti a odnesli si hned několik cenných kovů, a to dvě stříbra ze seniorských kategorií v podání Jiřího Hausky a další dvě stříbra v kategorii dospělých v podání Petry Neckářové.

Záhy poté, co se představili tchaj-ťisté doslova vletěli do bojů reprezentanti ve sportovním wushu. I těm se dařili a i přesto, že nedosáhli na cenné kovy, jednalo se o jednu z nejúspěšnějších účastí českého sportovního wushu za posledních několik let. Konkurence v kategoriích sportovního wushu je obrovská a to nejen kvalitou soupeřů, ale počtem závodníků. Není výjimkou, že se v jedné kategorii dospělých sejde i před dvacet účastníků.