Cvičení Taiji jako součást nehmotného světového dědictví UNESCO

Je nám velkou ctí oznámit, že Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturní vědu (UNESCO) zařadila cvičení Taijiquan mezi nehmotné světové kulturní dědictví lidstva. Své rozhodnutí oznámila OSN na svém on-line zasedání Mezivládního výboru UNESCO pro ochranu nehmotného kulturního dědictví, které se konalo od 14. do 19. prosince 2020 v Kingstonu, hlavním městě Jamajky.

Zařazení Taijiquanu na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva je pro Českou federaci wushu a pro celou komunitu wushu obrovskou motivací prohlubovat, podporovat a rozvíjet toto cvičení také v České republice. Taiji quan, taijichuan, nebo také „taiji, taichi“ je tradiční čínské bojové umění, které se v současnosti dostává do povědomí mnoha lidí zejména pro své pozitivní účinky na zdraví a duševní rovnováhu. Taiji je v těsném sepětí s čínskou filosofií, zejména pak s taoistickým vnímáním světa. Pro lepší porozumění taiji je dobré znát i filosofii a podmínky, ze kterých vychází. Více k historii tohoto stylu naleznete zde: TAIJI – Česká federace wushu (czechwushu.cz)

V roce 2020 bylo Mezinárodním olympijským výborem rozhodnuto o zařazení tohoto tradičního stylu na oficiální program na olympijských hrách mládeže v Dakaru 2026. Taijiquan se tak stal oficiálně také olympijským sportem. Zařazení Taijiquanu na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO má velký význam pro propagaci wushu po celém světě. Světová federace wushu IWUF, v současné době pracuje na intenzivní propagaci tohoto cvičení, jako zdravého životního stylu. V České republice existuje výuka tohoto cvičení na mnoha školách bojového umění, několik z nich naleznete také zde: Školy – Česká federace wushu (czechwushu.cz).

A pokud ještě váháte, k seznámení s tímto tradičním stylem Vám může pomoci také některá z nadcházejících soutěží pořádaných Českou federací wushu, a ti nejlepší cvičenci taiji se Vám představí na Mistrovství ČR, které je plánováno na 27.listopadu 2021 v Praze, bližší info včas zveřejníme.

Autor: Zuzana Linhartová